Tradiční hodinkový průmysl dlouhodobě bojuje s konkurencí chytrých hodinek, které reprezentuje zejména Apple Watch. Tento stav komplikuje získávání nových zákazníků a zhoršuje potenciál růstu. Klient se na nás obrátil, abychom mu e-mail marketingem pomohli získat pozornost dřívějších zákazníků a zvýšit tím tržby.
TimeStore.cz je největší e-shop s náramkovými hodinkami v České a Slovenské republice. Působí také v Maďarsku a chystá expanzi do Bulharska. Pořídíte tu širokou nabídku značek, mezi které patří například Casio, Festina nebo Tissot.
Klient dosud plně nevyužíval e-mail marketing. Proto se na nás obrátil s přáním, abychom mu pomohli.
Stanovili jsme si jasné cíle:
Přistoupili jsme k tomu následujícím způsobem.
Na začátku jsme si položili jednoduchou otázku: Co zajímá majitele hodinek?
Díky informacím od klienta a výsledkům vlastního výzkumu vzešlo následující:
I přes rozvoj smartphonů, které dávají přehled o čase, řada lidí stále upřednostňuje hodinky. Nemusíte nic složitě vytahovat, nosíte je stále na ruce a zpravidla počítáte s delší životností.
Hodinky také reprezentují určité sociální postavení. Dáváte přednost eleganci? Patříte ke sportovnějším lidem? Nosíte spíše dražší, nebo naopak levnější značky? Lidé si toho všímají a podle toho vás vědomě či nevědomě hodnotí.
Jde také o žádaný módní doplněk. Nezáleží, jestli jdete na ples, zábavnou akci nebo do práce. Hodinky dotváří váš vzhled. Dost také prozradí o vašem vkusu.
Naše strategie pracovala se všemi fázemi nákupního procesu. Chtěli jsme plně využít potenciál e-mailu jako osobnějšího kanálu.
Nové kontakty jsme získávali díky webovému formuláři, možnosti stáhnout e-book a pop-up okna. V posledním případě jsme lákali na aktuální sezónní akce. Nově získaný kontakt přivítaly welcome kampaně, které budovaly pozitivní dojem na zákazníka.
Podoba výsledné rozesílky závisela na personalizaci podle pohlaví. Na chování uživatelů reagovaly automatizované kampaně, které obsah přizpůsobovaly projeveným zájmům. Podobně fungovaly také push notifikace.
Po objednávce sortimentu následovalo poděkování majitele a dotazník spokojenosti. To nám dávalo zpětnou vazbu od zákazníků. Pomohlo nám to včas řešit případné problémy.
Ve spolupráci s klientem jsme vybrali několik sezónních událostí, které měly obchodní potenciál. Tyto návrhy jsme porovnávali s daty návštěvnosti a tržeb v analytickém nástroji Google Analytics.
To nám ukázalo sezónní příležitosti, pro které jsme připravili plán e-mailových kampaní. Například šlo o:
Řada e-mailů obsahovala také odpočet. Ten splňoval 2 cíle. Pomáhal nám zdůraznit leitmotiv času. Zároveň tento designový prvek zvyšoval konverzní poměr. Zdůraznil totiž časové omezení nabídky.
Odpočet a ostatní konverzní prvky procházely řadou A/B testů. Zkoušeli jsme několik variant a tato data nám pomohla dlouhodobě zlepšovat výsledky dalších e-mailových kampaní.
Při designování šablon e-mailů jsme ovšem šli mnohem dál…
U každého klienta řešíme jednu zásadní výzvu:
Jak se odlišit v záplavě dalších zpráv, které uživatelé dostávají do své schránky?
Naše zkušenost a dlouhodobé testování prokázaly, že lidem brzy zevšední neustále opakovaný vzhled e-mailů. Naopak zpozorní, pokud se něco vymyká jejich zvyklostem.
Toho jsme využili. Jak?
Připravili jsme několik základních layoutů šablony, které zohledňovaly cíle e-mailů, prvky UX a optimalizaci konverzního poměru. Každá jednotlivá rozesílka ale pracovala s rozdílnou barevnou paletou a fotografiemi. Měnila se zejména patička, tlačítka a záhlaví e-mailu.
Dali jsme si jednoduchý cíl. Uživatel neměl nedostávat pořád stejné e-maily. Vždy ho muselo něco překvapit. Barvy designu jsme přizpůsobili například:
E-mailové kampaně probíhaly od října minulého roku po letošní duben. Kombinace promyšlené obsahové strategie a nápadité kreativy dovede v e-mailovém marketingu hodně zlepšit zákaznickou zkušenost a přispívá ke zvýšení opakovaných nákupů.
Svědčí o tom fakt, že se nám u e-mailových kampaní povedlo téměř zdvojnásobit tržby u stávajících zákazníků. Atraktivitu obsahu potvrzoval také zisk 164 731 kontaktů a velice nízká míra odhlášených uživatelů, kterou jsme snížili na pouhých 0,3 %.